Ćwiczenia sportowe i ich Zdrowotne korzyści

Ruch jest biologiczną potrzebą organizmu, o czym współcześnie często zapominamy. Połączenie diety i regularnego wysiłku fizycznego to najlepsze lekarstwo na choroby naszych czasów. Ćwiczenia obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają insulinoodporność komórek, wyrównują ciśnienie tętnicze.  Bardzo korzystnie wpływają na układ trawienny i moczowo-płciowy oraz układ kostny. Pozwalają zachować szczuplą i wysportowaną sylwetkę.

Podczas ćwiczeń wydziela się endorfina (związek produkowany przez przysadkę mózgową) zwana hormonem szczęścia lub najzdrowszym narkotykiem świata, powodująca uczucie zadowolenia i dobrego samopoczucia. Endorfiny redukują stres i spowalniają proces starzenia się. Wysiłek fizyczny stymuluje również uwalnianie serotoniny (hormonu milości) – odpowiedzialnej za doskonały nastrój, dobry sen i pokłady energii.  Dzięki ćwiczeniom podnosimy poziom dopaminy, zmniejszając w ten sposób uczucie głodu.

288545815 3585218601704645 1493365150873831985 n
14079684 1974790626080792 855682693514149590 n

Ćwiczenia odchudzające
dla wszystkich

Ćwiczenia same w sobie nie redukują tkanki tluszczowej. Efektem ćwiczeń jest wzrost masy tkanki mięśniowej, wtedy też hormon wzrostu zaczyna stymulować rozwój mięsni i równocześnie spala tluszcz. Tkanka mięśniowa jest bardzo potrzebna podczas odchudzania.

Dla osób odchudzających się wskazany jest wysiłek o umiarkowanej intensywności, ale wydłużonym czasie, pozwala to spalić większą ilość zmagazynowanej tkanki tluszczowej. Najlepsze formy treningu wytrzymałościowego – szybki marsz, ćwiczenia w wodzie, nordic walking, taniec, jazda na rowerze.

Opracowany i realizowany w naszym ośrodku program sportowy obejmuje:

  • nordic walking – 90 min.,
  • gimnastykę –  45 min.,
  • aqua aerobik – 45 min.,
  • body ball – 30 min.,
  • stretching – 30 min.,
  • rozruch poranny – 15min.

Zajęcia prowadzone są w odpowiednio dobranych grupach kondycyjnych przez doświadczonych, świetnie przygotowanych merytorycznie  instruktorów (absolwentów AWF). Prowadzone są codziennie (oprócz sobót). Poza podstawowym (w/w programem) proponujemy również inne formy aktywności ruchowej: pilates, jogę, zumbę oraz tańce dyskotekowe w kawiarni.

program sportowy ikona stretching

STRETCHING

Ćwiczenia rozciągające, poprawiające elastyczność i wytrzymałość mięśni oraz usprawniające stawy. Zalecany jest stretching statyczny – stopniowe rozciąganie mięśni przeplatane fazami rozluźnienia.

program sportowy ikona body ball

BODY BALL

Ćwiczenia z wykorzystaniem piłek. Ćwiczenia wymagają od naszego ciała zachowania równowagi, w związku z czym wszystkie mięśnie są napięte (mięśnie brzucha, ud, pośladków, kręgosłupa). Efekt ćwiczeń – rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni.

program sportowy ikona nordic walking

NORDIC WALKING

Podczas chodzenia z kijami treningowi poddawane są jednocześnie nogi, biodra oraz górna część ciała: ręce, barki, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Spalanie kalorii jest o 20% intensywniejsze niż podczas biegania. Podczas energicznego marszu pracuje ta sama grupa mięśni, co w przypadku biegów, jednak bez obciążeń stawów skokowych i kolanowych. Ujędrnia uda, łydki, pośladki. Ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej i redukcję masy ciała. Marsz zwiększa pojemność płuc i jest odpowiedni również dla osób z niewydolnością krążenia. Półtoragodzinny marsz to utrata ok. 600-650 kcal.

program sportowy ikona gimnastyka

GIMNASTYKA

Proste, niezbyt obciążające organizm ćwiczenia. W pełni zalecana dla osób, które długo nie uprawiały żadnego sportu. Zmienne tempo zajęć i urozmaicone pozycje gimnastyczne oraz odpowiednio dobrana muzyka aktywizująca do wysiłku czynią, że poprawiamy kondycję i nabieramy ogólnej sprawności. Stawy stają się bardziej giętkie i wytrzymałe, mięśnie nóg nabierają elastyczności. Gimnastykując się 45 min. tracimy ok. 250 kcal.

program sportowy ikona aqua aerobic

AQUA AEROBIK

Jest to połączenie relaksu z pracą nad kształtowaniem zgrabnych ud, jędrnych pośladków, prostych pleców oraz talii osy. Zaletą gimnastyki w basenie jest łączenie warunków odciążenia z naturalnym oporem wody. Idealne zajęcia dla osób otyłych, mających problemy z krążeniem, mało wysportowanych. Aqua Aerobik powoduje wzrost zakresu ruchomości stawów, wzrost elastyczności mięśni, ścięgien i wiązadeł oraz wzrost giętkości całego ciała. Ponadto ułatwia redukcję masy ciała i cellulitu, wysmukla sylwetkę i znakomicie poprawia samopoczucie. W ciągu 45 min. tracimy ok. 400-450 kcal.